عمارت و قلعه والی

قلعه والی در ضلع شمالی خیابان پاسداران در شهر ایلام میان بافت شهر واقع شده است .این اثرتاریخی برروی تپه ای باستانی به نام چغا میرگ ساخته شده است. بنای مذکور به سال 1326 ه.ق در زمان غلامرضا خان والی به اتمام رسیده . وسعت این قلــــعه 2500 متر مــربع و مساحت زیـــر بنـــای آن 1500 متر مربع می باشد .

سنگ نوشته قوچعلی ایلام

در ورودی شهر ایلام بر روی صخره های تنگه قوچعلی دو سنگ نوشته مربوط به والیان حسین قلی خان و غلامرضا خان والی پدر و پسر وجود دارد.که یکی به دستور حسین قلی خان و در زمان سلطنت ناصرالدین شاه و دیگری به دست غلامرضاخان پسر در زمان سلطنت محدعلی شاه قاجار ساخته شده است.

 

 

شهر تاریخی دره شهر

شهردره شهر در دامنه کبیرکوه در کنار خرابه های شهر تاریخی سیمره و رودخانه خروشان سیمره قرار دارد.این شهرستان دارای استعدادهای کشاورزی وافری بوده و با توجه به آب فراوان و مراتع انبوه و جنگل ها از مهم ترین مناطق کشاورزی ایلام به حساب می آید.

 

بنای چهار طاقی دره شهر

چهار طاقی سرخ آباد در حاشیه جنوبی شهر دره شهر در روستای "سرخ آباد"در محلی موسوم به "تنوره سرخ گچی "واقع شده است.این بر روی آثاری مربوط به قرون اولیه اسلامی بنا شده است. 

پل گاومیشان دره شهر

پل تاریخی گاومیشان بعد از تلاقی رودخانه های کشکان و سیمره بر روی رودخانه سیمره در شهرستان دره شهر و منطقه ای موسوم به گاومیشان مرز ایلام به لرستان واقع شده است.                                                                    ::صفحه بعد::  

قلعه میرغلام دره شهر

در روستای "مهدی آباد"(هاشم آباد سابق)در 5 کیلومتری غرب شهر دره شهر واقع شده است.بنای قلعه توسط میرغلام هاشمی به سال 1303 شمسی در زمان پهلوی و درزمان پهلوی و در دره زیبا و دیدنی سیکان در حاشیه رودخانه ای به همین نام ساخته شده است.

 

قلعه هزار در آبدانان

 

تپه تاریخی پشت قلعه آبدانان

در سه کیلومتری جنوب شهر آبدانان در حاشیه غربی روستای پشت قلعه بر روی تپه ای مخروطی و نسبتا" مرتفع بنایی قرار گرفته که به نام پشت قلعه آبدانان مشهور است.این قلعه تاریخی مربوط به دوران ساسانی بوده که دارای برج و بارویی مدور،بنای شاه نشین و تونل دسترسی به آب بوده
 

طاق شیرین و فرهاد ایوان

این اثر تاریخی در 40 كیلومتری شرق شهر ایوان و 7 كیلومتری جنوب شرقی روستای چهل زرعی از توابع بخش زرنه و در نزدیكی جادهء ارتباطی ایوان _ سومار واقع شده است. بنای مذكور از نظر قرارگیری نسبت به جاده آسفالته در سطحی پایین تر و در ضلع غربی رودخانه كوشك كه در تنگه جاری است قرار دارد. این بنا در انتهای تنگه یعنی جایی كه عوارض طبیعی تنگه( صخره های دو طرف جاده) گسترده ترو از هم فاصله قرار گرفته اند دارد.

 

آتشکده سیاهگل ایوان

آتشکــــده سیـــاهگل یـــــا سه پا تنها آتشکده استان بود که تقریبا" سالم می باشد.این اثر تاریخی در روستای سیاهگل از توابع شهرستان ایوان ودر حاشیه رودخانه کنگیر ساخته شده است.بنای آتشکده در مسیر راه باستانی قرار گرفته که آثار ساخت و سازهایی چون قلعه،محوطه و بنا در فواصل دور و نزدیک آن موجود می باشد.

 

 

روستا و آتشکده موشکان شیروان چرداول

روستای موشکان در بخش مرکزی شهرستان شیروان چرداول در منطقه میان کوهی قرار گرفته و آب و هوای معتدل خشک دارد.رودخانه چرداول از نزدیکی روستا می گذرد.
 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 شهریور 1389    | توسط:    |    | نظرات()